O nas

szkic gimnazjum skomp Publiczne Gimnazjum w Niedźwiadzie powstało w wyniku reformy systemu oświaty, a swoją działalność rozpoczęło 1 września 1999r. Szkoła cieszy się ze swojej pracowni komputerowej z dostępem do Internetu i centrum multimedialnym, siłownią, ścieżką zdrowia, stołówką i 12 salami przystosowanymi do nauczania poszczególnych przedmiotów: geografii, matematyki, fizyki i chemii, historii, biologii, plastyki, języków: polskiego oraz niemieckiego i angielskiego.
Dobre warunki do właściwego przebiegu procesu edukacyjnego szkoła zawdzięcza Wójtowi i Samorządowi Gminy Niedźwiada oraz Rodzicom. Uczniowie są dowożeni na zajęcia lekcyjne z poszczególnych miejscowości.

Gimnazjum funkcjonuje zgodnie z przyjętą wizją szkoły. Podmiotem działania uczyniło ucznia, dla którego obok zajęć obowiązkowych przygotowało bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Może on rozwijać swoje zainteresowania w kołach: polonistycznym, matematycznym, historycznym, chemicznym, ekologicznym, plastycznym, teatralnym, informatycznym, języków obcych. Kształci się go z myślą o sprawnym funkcjonowaniu w Unii Europejskiej, a chętni uczniowie pogłębiają swoją wiedzę na oddzielnych lekcjach poświęconych integracji europejskiej.

Szkoła ma doświadczenie w realizacji projektów unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ,,Kapitał Ludzki”. Uczniowie odnoszą sukcesy w różnych dyscyplinach sportu. Biorą udział w konkursach przedmiotowych, osiągając limit punktów umożliwiający start w następnym etapie. Tradycją stały się też wewnątrzszkolne konkursy recytatorskie i ortograficzne, które wyzwalają w uczniach zdrową rywalizację. Żaden z naszych uczniów nie pozostaje bez pomocy w razie trudności edukacyjnych, ekonomicznych czy psychologiczno-pedagogicznych. Szkoła organizuje zajęcia wyrównawcze z przedmiotów wiodących, oferuje pomoc pedagoga szkolnego, współpracuje z OPS, aby zabezpieczyć swoich wychowanków przed trudnościami ekonomicznymi. W naszym Gimnazjum działa też Szkolny Klub Wolontariatu, który nie tylko rozwija przedsiębiorczość, ale też pozyskanymi środkami obdarowuje najbardziej potrzebujących. Z uczniami pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, spośród której znaczna część ukończyła także studia podyplomowe. Wszyscy mają przygotowanie pedagogiczne, a mimo to podejmują dokształcanie w różnym zakresie, aby nawiązywać coraz lepszy kontakt z młodzieżą. Szkoła prowadzi także zajęcia profilaktyczne ,,Spójrz inaczej", ,,Program przeciwdziałania agresji". Efektem współpracy wszystkich pracowników szkoły będzie wykształcony, dostosowany społecznie absolwent, który sprosta oczekiwaniom rynku pracy i sprawdzi się w pełnieniu ról społecznych.

Dlatego też zachęcamy naszą młodzież, aby cały czas się rozwijała wychodząc naprzeciw światu. Realizacja projektów w ramach programu eTwinning pomoże im w realizacji wielu celów i w przełamywaniu barier językowych i granic terytorialnych.